آموزش مجازی, الکترونیک

پیچ‌گوشتی چیست؟ کاربرد و انواع آن کدامند؟

پیچ‌گوشتی چیست؟ کاربرد و انواع پیچ گوشتی کدامند؟

پیچ گوشتی یکی از ابزارهای پرکاربرد برای نصب و جداسازی پیچ‌ها می‌باشد. پیچ‌گوشتی‌ها انواع مختلفی دارند و می‌توانند نیاز افراد در مشاغل گوناگون را برطرف سازند. حالا در این مطلب از بلاگ بهنام رباتیک می‌خواهیم شما را با انواع پیچ‌گوشتی‌های موجود در بازار آشنا و در واقع راهنمای خرید پیچ گوشتی ارائه کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

کاربرد پیچ گوشتی

فرقی نمی‌کند که چه شغلی دارید زیرا پیچ‌گوشتی از جمله ابزارآلاتی است که حتماً به کارتان می‌آید. مشاغل و حرفه‌های مختلفی هستند که پیچ‌گوشتی یکی از ابزارآلات جدانشدنی آنهاست زیرا با این وسیله افراد می‌توانند پیچ‌ها را شل و سفت کرده و یا کلاً باز و بسته کنند.

برخی از کاربردهای رایج پیچ‌گوشتی‌ها عبارتند از:

  • ساخت تجهیزات الکترونیکی
  • تعمیر موبایل
  • سرهم‌بندی کیس رایانه
  • تجهیز دستگاه‌های صنعتی
  • نجاری و ساخت وسایل چوبی
  • متصل کردن قطعات چوبی و فلزی به یکدیگر

به علاوه، باید یادآور شد که برخی از انواع پیچ‌گوشتی‌ها برای برخی مشاغل خاص کاربرد دارند. مثلاً، بعضی پیچ‌گوشتی‌ها مختص افراد برقکار هستند تا آنها را از برق‌گرفتگی در امان بدارد. در سمت دیگر، پیچ‌گوشتی‌های فیلیپس (در ادامه توضیح می‌دهیم) تنوع بیشتری دارند زیرا تقریباً در همه حوزه‌ها کاربردی هستند.

انواع پیچ گوشتی ها

نام نوع خاص هر پیچ‌گوشتی را معمولاً شکل سر آن که با پیچ مدنظر سازگار است، معین می‌کند. با این حال، سایر گونه‌های پیچ‌گوشتی مختص مشاغل و کاربری‌های مشخصی می‌باشد. برخی از پرکاربردترین انواع پیچ‌گوشتی‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

پیچ‌گوشتی فیلیپس

پیچ گوشتی فیلیپس
پیچ گوشتی فیلیپس

پیچ‌گوشتی‌های فیلیپس که به چندسو نیز معروف هستند، از جمله پیچ‌گوشتی‌های رایج به شمار می‌روند. اما چرا به آنها فیلیپس می‌گویند؟ این ابزارها به گونه‌ای طراحی و تولید می‌شوند که به پیچ‌های چندسو بخورند. لازم به ذکر است که نام دیگر این پیچ‌گوشتی‌ها ضربدری است. هدف اصلی از اختراع پیچ‌گوشتی‌های فیلیپس پیچیدن راحت‌تر می‌باشد.

پیچ‌گوشتی ستاره‌ای یا Torx

پیچ‌گوشتی ستاره‌ای یا Torx
پیچ‌گوشتی ستاره‌ای یا Torx

این نوع پیچ‌گوشتی‌ها با عناوین پیچ‌گوشتی ستاره‌ای، نوک‌تیز، شش نقطه‌ای، Torx و . . . نیز شناخته می‌شوند. منظور از Torx برندی است که پیچ با سری شش نقطه‌ای ستاره‌ای شکل تولید می‌کرد. بهره‌مندی از این پیچ‌گوشتی‌ها در مواقعی صورت می‌پذیرد تا کاربران مطمئن شوند که می‌توان گشتاور بیشتری اعمال کرد.

پیچ‌گوشتی ایمنی

پیچ‌گوشتی ایمنی
پیچ‌گوشتی ایمنی

پیچ‌گوشتی‌های ایمنی یا عایق شده برای تأمین امنیت در شرایط پرخطر کاربرد دارند. این پیچ‌گوشتی‌ها از مواد نارسانا مانند رزین و لاستیک تولید می‌شوند. پیچ‌گوشتی‌های VDE با هدف تأمین امنیت کاربران تولید شده‌اند. VDE یک مؤسسه معتبر بین‌المللی است که ابزارها را تست و تأیید می‌کند که آیا با استانداردهای ایمنی سازگار هستند یا خیر. این پیچ‌گوشتی‌ها برای تکنسین‌های برقکار ایده‌آل خواهند بود.

پیچ‌گوشتی Torque

پیچ‌گوشتی Torque
پیچ‌گوشتی Torque

نباید پیچ‌گوشتی‌های Torque را با پیچ‌گوشتی‌های Torx اشتباه گرفت. هر دوی این پیچ‌گوشتی‌ها برای اعمال نیرو گشتاوری خاص استفاده می‌شوند؛ یعنی نیرویی که نیاز است نه بیشتر و نه کمتر. این پیچ‌گوشتی‌های Torque برای بستن پیچ بدون نگرانی از بابت شکستن سطوح و سفت و شل کردن پیچ‌ها مناسب هستند. یک پیچ‌گوشتی Torque یک سری مخصوص دارد تا نیرویی که برای بستن پیچ اعمال می‌گردد، محدود باشد.

پیچ‌گوشتی سرصاف

پیچ‌گوشتی سرصاف
پیچ‌گوشتی سرصاف

پیچ‌گوشتی‌های سرصاف احتمالاً جزو ابزارآلات پرکاربرد به شمار می‌روند. این پیچ‌گوشتی‌ها با سَری صاف و خطی خود به آسانی می‌توانند پیچ‌های دوسو را باز کنند. پیچ‌گوشتی‌های سرصاف چند کاربره هستند و می‌توانند در صنایع مختلف استفاده شوند.

پیچ‌گوشتی سه سَری

پیچ‌گوشتی سه سَری
پیچ‌گوشتی سه سَری

این نوع پیچ‌گوشتی‌ها در مشاغل گوناگونی نظیر تولید و تعمیر کنسول‌های بازی، گوشی‌های هوشمند و دوربین کاربرد دارند. آنها معمولاً به یک سَری کوچک مجهز هستند تا بتوانند پیچ‌های ریز را باز و بسته کنند و قطعات را بردارند.

پیچ‌گوشتی Pozidriv

پیچ‌گوشتی Pozidriv
پیچ‌گوشتی Pozidriv

پیچ‌گوشتی‌های Pozidriv نسخه‌ای پیشرفته‌تر از پیچ‌گوشتی‌های فیلیپس هستند. سَری آنها با این هدف طراحی شده تا بیرون‌آمدگی کمتری داشته باشد و در نتیجه پیچ کمتر تکان بخورد و در زمان بسته شدن جابه‌جا نگردد.

پیچ‌گوشتی Hex

پیچ‌گوشتی Hex
پیچ‌گوشتی Hex

پیچ‌های آلن مناسب‌ترین پیچ‌ها برای باز و بسته شدن با پیچ‌گوشتی‌های Hex به شمار می‌روند.

پیچ گوشتی مربعی

پیچ گوشتی مربعی
پیچ گوشتی مربعی

پیچ‌گوشتی‌های با سَری مربعی برای قرارگیری در رزوه‌های مربعی مناسب هستند. این ابزارآلات تولید شده‌اند تا مشکل بیرون‌آمدگی پیچ‌ها را حل کنند و سرعت باز و بسته شدن را افزایش دهند.

پیچ گوشتی الکتریکی و درایوری

پیچ گوشتی الکتریکی و درایوری

پیچ گوشتی های الکتریکی یا بیسیم ابزارهای قدرتی و کامپکت هستند که برای مشاغل مختلف اعم از ساخت لوازم خانگی و . . . کاربرد دارند. این پیچ گوشتی ها بیشتر برای کارهای سنگین و باز و بسته کردن اجسام سخت و سفت به کار می‌روند.

پیچ گوشتی Precision

پیچ گوشتی Precision
پیچ گوشتی Precision

این نوع پیچ‌گوشتی‌ها برای دستگاه‌های کوچک که پیچ‌های بسیار ریزی دارند، مناسب هستند. چند مثال از این دستگاه‌ها، ساعت‌ها و گوشی‌های هوشمند می‌باشند.

پیچ گوشتی مثلثی

پیچ‌گوشتی‌هایی که سَری مثلثی دارند، کمتر به کار می‌روند ولی برای برخی کارها ایده‌آل هستند. این ابزارها به خاطر شکل خاص‌شان ایمن و ضد لرزش خواهند بود. معمولاً از این نوع پیچ گوشتی ها برای تهیه، تولید و تعمیر اسباب‌بازی‌ها، دستگاه‌های الکترونیکی و . . . استفاده می‌شود.

پیچ گوشتی مغناطیسی

پیچ‌گوشتی‌هایی که سَری مغناطیسی دارند، به کاربران اجازه می‌دهند تا پیچ‌ها را با نیروی آهنربایی بردارند. این اتفاق احتمال افتادن پیچ‌ها را به شدت کاهش خواهد داد. ابزارهای مغناطیسی برای باز و بسته کردن پیچ‌های ریز در دستگاه‌های الکترونیکی ایده‌آل هستند زیرا امکان برداشتن آنها از مکان‌های تنگ و غیرقابل‌دسترس را فراهم می‌آورد.

پیچ گوشتی Ratchet

پیچ‌گوشتی‌های Ratchet نوعی مکانیسم داخلی دارند که اجازه می‌دهد نیروی اعمال شده تنها در یک مسیر وارد شود.

سایر انواع پیچ‌گوشتی‌ها

پیچ گوشتی ها از نظر سایز انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می‌توانیم به کوچک، متوسط و بزرگ اشاره کنیم. یکی دیگر از انواع پیچ‌گوشتی‌ها Stubby نامیده می‌شوند که برای استفاده در مکان‌های تنگ و محدود ایده‌آل هستند. عرض سَری پیچ‌گوشتی‌ها، طول هر دو دسته و سایز کلی آنها بر واحد میلی‌متر ارائه می‌گردند.

باید به خاطر داشته باشید که برخی برندها ممکن است پیچ گوشتی ها را در سایزهای مختلف و متنوعی تولید کنند. برای مثال، امکان دارد پیچ‌گوشتی‌ها سایز 0 تا 4 داشته باشند که در این صورت سایز 0 کوچک‌ترین سایز خواهد بود.

بعضی از پیچ‌گوشتی‌ها را نیز باید بر اساس سایز تورکس دسته‌بندی کرد. این ابزارها معمولاً بدین صورت نام‌گذاری می‌شوند؛ حرف انگلیسی T + یک عدد. برای مثال، T10. این نوع پیچ‌گوشتی‌ها شامل پیچ‌گوشتی‌های مینیاتوری و بسیار ریز تا T45 خواهند شد. همین سیستم می‌تواند برای پیچ‌ها نیز پیاده گردد تا شما این امکان را داشته باشید با توجه به پیچ گوشتی انتخاب شده، پیچ مدنظر را برگزینید.

قسمت‌های پیچ‌گوشتی‌ها

سه قسمت مهم هر پیچ گوشتی عبارتند از؛ دسته، شفت و سَری یا نوک. تمامی این قسمت‌ها طی یک فرآیند خاص و با استفاده از ماشین‌آلات تولید می‌شوند تا شکل درست آنها به وسیله گرما و اکسترودر تشکیل گردد و طراحی آنها آن‌طور که تولیدکنندگان مدنظر دارند، انجام پذیرد و قدرت این ابزارها به اندازه باشد.

دسته پیچ گوشتی

دسته پیچ گوشتی

دسته پیچ‌گوشتی‌ها برای گرفتن به کار می‌روند و معمولاً به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که روی سطوح صاف غلت نزنند و نیفتند. دسته پیچ‌گوشتی‌ها همچنین، شکلی ارگونومیک دارند تا در زمان گرفته شدن توسط کاربران، آنها را خسته نکنند. مواد سازنده دسته پیچ گوشتی در طول تاریخ با تغییراتی همراه بوده و امروزه از تنوع بالایی برخوردارست. رایج‌ترین ماده برای ساخت دسته‌های ارگونومیک پیچ‌گوشتی‌ها، ترکیبی از پلاستیک، سلولز، کائوچو، لاستیک و استات است. دسته‌های پیچ‌گوشتی‌ها را معمولاً با لایه ضد لغزش و نرم نظیر ترموپلاستیک می‌پوشانند.

شفت

شفت پیچ گوشتی
شفت پیچ گوشتی

شفت هر پیچ‌گوشتی معمولاً از ماده استیل مستحکم ساخته می‌شود تا این اطمینان خاطر به وجود بیاید که در زمان اعمال نیرو، خم یا شکسته نخواهد شد. شفت پیچ‌گوشتی غالباً گرد یا شش ضلعی است تا آچار نیز به کار گرفته و نیروی مورد نیاز اعمال شود. شفت به طور کلی از نظر رنگ و جنس با سَری تفاوت دارد.

سَری یا نوک

سَری یا نوک پیچ‌گوشتی
سَری یا نوک پیچ‌گوشتی

سَری هر پیچ‌گوشتی در اکثر موارد به شفت متصل است اما در برخی از پیچ‌گوشتی‌ها می‌توان آن را همچون مته دریل‌ها جدا کرد. پیچ‌گوشتی‌هایی که امکان جداسازی سَری‌های آنها وجود دارد، در حوزه‌های گوناگون به کار می‌رود.

ست پیچ گوشتی

ست یا مجموعه پیچ‌گوشتی
ست یا مجموعه پیچ‌گوشتی

ست‌های پیچ‌گوشتی در مواقعی کاربرد دارند که به چندین سایز پیچ گوشتی در یکجا نیاز است. برای مثال، یک ست پیچ‌گوشتی Precision برای دستگاه‌های الکترونیکی و مشاغل با دقت بالا مناسب خواهد بود.

هر ست معمولاً چندین شکل پیچ گوشتی با سایزهای مختلف دارد. یکی از ست‌های محبوب، پیچ‌گوشتی‌های Torx است. اینکه کدام ست پیچ‌گوشتی بیشتر به کار شما می‌آید، بستگی به طرز استفاده دارد بنابراین حتماً پیش از خرید پیچ گوشتی، کاربری که انتظار دارید را در نظر داشته باشید.

سؤالات پرتکرار پیش از خرید پیچ گوشتی

پیچ گوشتی های باکیفیت زیادی در بازار وجود دارند که توسط برندها و شرکت‌های شناخته‌شده تولید شده‌اند. با این حال، اینکه می‌خواهید کدام پیچ گوشتی را بخرید، بستگی به نیاز شما دارد. برای مثال، پیچ‌گوشتی مورد نیاز یک فرد تکنسین برق با پیچ‌گوشتی مورد نیاز برای کارهای سرگرمی کاملاً متفاوت است.

بله. نیروی مغناطیسی موجود روی سَری پیچ گوشتی های مغناطیسی آن‌قدر قوی نیست که بخواهد به قطعات الکترونیکی آسیب برساند. با این وجود، مراقب باشید که مدار بخش‌های حساس نظیر مادربورد و هارد درایو را لمس کنید.

سَری‌های هر پیچ گوشتی از مواد و آلیاژ مختلفی تولید می‌شوند که از آن جمله می‌توانیم به تیتانیوم، استیل ضد زنگ، استیل S2، استیل HSS، استیل CVM و سایر مواد فلزی مات اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *