آموزش مجازی, الکترونیک

پیچ‌گوشتی چیست؟ کاربرد و انواع آن کدامند؟

پیچ‌گوشتی چیست؟ کاربرد و انواع پیچ گوشتی کدامند؟

پیچ گوشتی یکی از ابزارهای پرکاربرد برای نصب و جداسازی پیچ‌ها می‌باشد. پیچ‌گوشتی‌ها انواع مختلفی دارند و می‌توانند نیاز افراد در مشاغل گوناگون را برطرف سازند. حالا در این مطلب از بلاگ بهنام رباتیک می‌خواهیم شما را با انواع پیچ‌گوشتی‌های موجود در بازار آشنا و در واقع راهنمای خرید پیچ گوشتی ارائه کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

کاربرد پیچ گوشتی

فرقی نمی‌کند که چه شغلی دارید زیرا پیچ‌گوشتی از جمله ابزارآلاتی است که حتماً به کارتان می‌آید. مشاغل و حرفه‌های مختلفی هستند که پیچ‌گوشتی یکی از ابزارآلات جدانشدنی آنهاست زیرا با این وسیله افراد می‌توانند پیچ‌ها را شل و سفت کرده و یا کلاً باز و بسته کنند.

برخی از کاربردهای رایج پیچ‌گوشتی‌ها عبارتند از:

  • ساخت تجهیزات الکترونیکی
  • تعمیر موبایل
  • سرهم‌بندی کیس رایانه
  • تجهیز دستگاه‌های صنعتی
  • نجاری و ساخت وسایل چوبی
  • متصل کردن قطعات چوبی و فلزی به یکدیگر

به علاوه، باید یادآور شد که برخی از انواع پیچ‌گوشتی‌ها برای برخی مشاغل خاص کاربرد دارند. مثلاً، بعضی پیچ‌گوشتی‌ها مختص افراد برقکار هستند تا آنها را از برق‌گرفتگی در امان بدارد. در سمت دیگر، پیچ‌گوشتی‌های فیلیپس (در ادامه توضیح می‌دهیم) تنوع بیشتری دارند زیرا تقریباً در همه حوزه‌ها کاربردی هستند.

انواع پیچ گوشتی ها

نام نوع خاص هر پیچ‌گوشتی را معمولاً شکل سر آن که با پیچ مدنظر سازگار است، معین می‌کند. با این حال، سایر گونه‌های پیچ‌گوشتی مختص مشاغل و کاربری‌های مشخصی می‌باشد. برخی از پرکاربردترین انواع پیچ‌گوشتی‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

پیچ‌گوشتی فیلیپس

پیچ گوشتی فیلیپس
پیچ گوشتی فیلیپس

پیچ‌گوشتی‌های فیلیپس که به چندسو نیز معروف هستند، از جمله پیچ‌گوشتی‌های رایج به شمار می‌روند. اما چرا به آنها فیلیپس می‌گویند؟ این ابزارها به گونه‌ای طراحی و تولید می‌شوند که به پیچ‌های چندسو بخورند. لازم به ذکر است که نام دیگر این پیچ‌گوشتی‌ها ضربدری است. هدف اصلی از اختراع پیچ‌گوشتی‌های فیلیپس پیچیدن راحت‌تر می‌باشد.

پیچ‌گوشتی ستاره‌ای یا Torx

پیچ‌گوشتی ستاره‌ای یا Torx
پیچ‌گوشتی ستاره‌ای یا Torx

این نوع پیچ‌گوشتی‌ها با عناوین پیچ‌گوشتی ستاره‌ای، نوک‌تیز، شش نقطه‌ای، Torx و . . . نیز شناخته می‌شوند. منظور از Torx برندی است که پیچ با سری شش نقطه‌ای ستاره‌ای شکل تولید می‌کرد. بهره‌مندی از این پیچ‌گوشتی‌ها در مواقعی صورت می‌پذیرد تا کاربران مطمئن شوند که می‌توان گشتاور بیشتری اعمال کرد.

پیچ‌گوشتی ایمنی

پیچ‌گوشتی ایمنی
پیچ‌گوشتی ایمنی

پیچ‌گوشتی‌های ایمنی یا عایق شده برای تأمین امنیت در شرایط پرخطر کاربرد دارند. این پیچ‌گوشتی‌ها از مواد نارسانا مانند رزین و لاستیک تولید می‌شوند. پیچ‌گوشتی‌های VDE با هدف تأمین امنیت کاربران تولید شده‌اند. VDE یک مؤسسه معتبر بین‌المللی است که ابزارها را تست و تأیید می‌کند که آیا با استانداردهای ایمنی سازگار هستند یا خیر. این پیچ‌گوشتی‌ها برای تکنسین‌های برقکار ایده‌آل خواهند بود.

پیچ‌گوشتی Torque

پیچ‌گوشتی Torque
پیچ‌گوشتی Torque

نباید پیچ‌گوشتی‌های Torque را با پیچ‌گوشتی‌های Torx اشتباه گرفت. هر دوی این پیچ‌گوشتی‌ها برای اعمال نیرو گشتاوری خاص استفاده می‌شوند؛ یعنی نیرویی که نیاز است نه بیشتر و نه کمتر. این پیچ‌گوشتی‌های Torque برای بستن پیچ بدون نگرانی از بابت شکستن سطوح و سفت و شل کردن پیچ‌ها مناسب هستند. یک پیچ‌گوشتی Torque یک سری مخصوص دارد تا نیرویی که برای بستن پیچ اعمال می‌گردد، محدود باشد.

پیچ‌گوشتی سرصاف

پیچ‌گوشتی سرصاف
پیچ‌گوشتی سرصاف

پیچ‌گوشتی‌های سرصاف احتمالاً جزو ابزارآلات پرکاربرد به شمار می‌روند. این پیچ‌گوشتی‌ها با سَری صاف و خطی خود به آسانی می‌توانند پیچ‌های دوسو را باز کنند. پیچ‌گوشتی‌های سرصاف چند کاربره هستند و می‌توانند در صنایع مختلف استفاده شوند.

پیچ‌گوشتی سه سَری

پیچ‌گوشتی سه سَری
پیچ‌گوشتی سه سَری

این نوع پیچ‌گوشتی‌ها در مشاغل گوناگونی نظیر تولید و تعمیر کنسول‌های بازی، گوشی‌های هوشمند و دوربین کاربرد دارند. آنها معمولاً به یک سَری کوچک مجهز هستند تا بتوانند پیچ‌های ریز را باز و بسته کنند و قطعات را بردارند.

پیچ‌گوشتی Pozidriv

پیچ‌گوشتی Pozidriv
پیچ‌گوشتی Pozidriv

پیچ‌گوشتی‌های Pozidriv نسخه‌ای پیشرفته‌تر از پیچ‌گوشتی‌های فیلیپس هستند. سَری آنها با این هدف طراحی شده تا بیرون‌آمدگی کمتری داشته باشد و در نتیجه پیچ کمتر تکان بخورد و در زمان بسته شدن جابه‌جا نگردد.

پیچ‌گوشتی Hex

پیچ‌گوشتی Hex
پیچ‌گوشتی Hex

پیچ‌های آلن مناسب‌ترین پیچ‌ها برای باز و بسته شدن با پیچ‌گوشتی‌های Hex به شمار می‌روند.

پیچ گوشتی مربعی

پیچ گوشتی مربعی
پیچ گوشتی مربعی

پیچ‌گوشتی‌های با سَری مربعی برای قرارگیری در رزوه‌های مربعی مناسب هستند. این ابزارآلات تولید شده‌اند تا مشکل بیرون‌آمدگی پیچ‌ها را حل کنند و سرعت باز و بسته شدن را افزایش دهند.

پیچ گوشتی الکتریکی و درایوری

پیچ گوشتی الکتریکی و درایوری

پیچ گوشتی های الکتریکی یا بیسیم ابزارهای قدرتی و کامپکت هستند که برای مشاغل مختلف اعم از ساخت لوازم خانگی و . . . کاربرد دارند. این پیچ گوشتی ها بیشتر برای کارهای سنگین و باز و بسته کردن اجسام سخت و سفت به کار می‌روند.

پیچ گوشتی Precision

پیچ گوشتی Precision
پیچ گوشتی Precision

این نوع پیچ‌گوشتی‌ها برای دستگاه‌های کوچک که پیچ‌های بسیار ریزی دارند، مناسب هستند. چند مثال از این دستگاه‌ها، ساعت‌ها و گوشی‌های هوشمند می‌باشند.