آموزش مجازی, الکترونیک

راهنمای خرید باتری فیلیپس در سال 2024

راهنمای خرید باتری فیلیپس در سال 2023

باتری‌ها منابع نیرویی هستند که در هر نوع دستگاهی از آنها استفاده می‌شود. در این میان، برای اینکه بتوانید از وسیله‌ای که در آن باتری گذاشته‌اید، در درازمدت بهره ببرید، بهتر است به فکر خرید باتری باکیفیت از برندهای شناخته‌شده مانند باتری فیلیپس باشید. حالا در این مطلب از بهنام رباتیک می‌خواهیم به سؤالات متداول پیرامون باتری آلکالاین و باتری پریمیوم آلکالاین پاسخ دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

1) تفاوت باتری‌های Super Heavy Duty و باتری‌های Alkaline در چیست؟

عبارت Super Heavy Duty یا به اختصار SHD به معنای سیستم شیمیایی کلرید روی کربن است که امروزه جایگزین سیستم‌های شیمیایی پیشین شده است. باتری‌های آلکالاین محصولات پیشرفته‌ای هستند که برندهای شناخته‌شده جهانی نظیر انرجایزر و دوراسل از این عنوان بهره می‌برند.

باتری‌های Super Heavy Duty معمولاً قیمت کمتری نسبت به باتری‌های آلکالاین دارند و غالباً کمتر دوام می‌آورند و عملکردشان ضعیف‌تر است. باتری‌های SHD بیشتر برای وسایل کم مصرف نظیر ساعت‌ها و سیستم‌های هشداردهنده دود و یا کنترل‌های از راه دور مناسب هستند.

2) چرا چراغ قوه در آب و هوای سرد به خوبی کار نمی‌کند؟

باتری‌های آلکالاین فیلیپس و کربن روی حاوی نوعی الکترولیت مایع هستند بنابراین هرچه دمای باتری کمتر و به 0 درجه سانتی‌گراد نزدیک‌تر شود، واکنش‌های شیمیایی درون آن کاهش می‌یابند زیرا خاصیت جابه‌جایی یون‌ها از بین می‌رود.

منظور از خاصیت جابه‌جایی یون‌ها، توانایی حرکت کردن آزادانه الکترون‌ها می‌باشد که برای انتشار الکتریسیته در هنگام فعل و انفعالات شیمیایی امری ضروری است. چنان‌چه باتری فیلیپس در دمای نزدیک به 0 باقی بماند، عملکرد آن افت خواهد کرد اما هر چه دمای آن به دمای اتاق (20 تا 25 درجه سانتی‌گراد) نزدیک‌تر شد، عملکرد باتری به حالت عادی بازخواهد گشت.

3) آیا نگه‌داری از باتری فیلیپس در یخچال و فریزر کار درستی است؟

خیر. نگه‌داری از باتری‌ها در یخچال یا فریزر نه نیاز است و نه برای باتری‌های تولید شده در چند سال اخیر پیشنهاد می‌شود. آب و هوای سرد می‌تواند عمر باتری‌ها را کاهش دهد زیرا دو قطب مثبت و منفی را فرسوده می‌کند و به خاطر شدت دمای وارد شده، بدنه باتری فیلیپس آسیب خواهد دید. برای افزایش عمر و طولانی کردن دوام باتری، باتری‌ها را در دمای معمولی اتاق (20 تا 25 درجه سانتی‌گراد) با رطوبت مناسب (35 تا 65 درصد) نگه‌داری کنید.

4) چرا نباید باتری‌ها از نظر خاصیت‌های شیمیایی، برندهای گوناگون و . . . را در یک دستگاه قرار داد؟

استفاده از انواع مختلف باتری‌ها در یک دستگاه به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود زیرا در دراز مدت عمر آن را کاهش می‌دهد. مهمترین دلیلی که شما را به خاطر آن از انجام دادن این کار منع می‌کنیم، برابر نبودن توانایی‌های باتری‌ها و انرژی موجود در آنها می‌باشد. برای مثال، همزمانی که ضعیف‌ترین باتری فرسوده می‌شود، بر عملکرد باتری‌های قوی‌تر تأثیر منفی می‌گذارد و ولتاژ منفی انتشار خواهد داد که به مرور زمان انرژی موجود در باتری‌های جدیدتر را هدر می‌دهد.

5) آیا حمل باتری در کیف پول و کیف دستی خطرناک است؟

بله. باتری‌ها می‌توانند در مواجهه با وسایل فلزی مانند کلیدها، سکه‌ها، گیره‌های کاغذ و . . . اتصال کوتاه کنند و باتری که اتصال کوتاه کرده، ممکن است داغ شود و به فردی که آنها را با خود حمل می‌کند، آسیب برساند.

6) کدام نوع باتری‌ها قابل شارژ هستند؟

تنها باتری‌هایی قابل شارژ مجدد هستند که روی بدنه آنها کلمه rechargeable نوشته شده است. تلاش برای شارژ دوباره باتری‌های غیر قابل شارژ، احتمال فرسوده شدن باتری فیلیپس را به شدت افزایش می‌دهد. شارژ باتری‌های قابل شارژ نیز می‌بایست با شارژرهای بخصوصی انجام شود که البته با توجه به برند و مدل باتری و شارژر، انواع مختلفی دارند.

7) عمر مفید باتری‌ها در دستگاه‌ها چه‌قدر است؟

فاکتورهای زیادی هستند که بر عمر مفید یک باتری فیلیپس تأثیر می‌گذارند که مهمترین آن انرژی است که دستگاه مصرف می‌کند. یک وسیله پرمصرف مانند دوربین دیجیتال مطمئناً خیلی بیشتر از یک ساعت معمولی انرژی مصرف می‌کند. سایر فاکتورهای تأثیرگذار بر عملکرد باتری فیلیپس عبارتند از؛ شرایط محیط، الگوهای مصرفی دستگاه، سایز و سیستم‌های شیمیایی.

8) مقدار ظرفیت یک باتری چگونه مشخص می‌شود؟

ظرفیت باتری فیلیپس مشخصاً با واحد میلی‌آمپر ساعت (mAh) تعیین می‌گردد. مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک باتری به ولتاژ قطع برسد، با جریان از دست رفته ضرب می‌شود تا ظرفیت باتری بر واحد میلی‌آمپر ساعت به دست بیاید.

9) آیا ظرفیت میلی‌آمپر ساعت یک باتری فیلیپس با انرژی از دست رفته دچار تغییر می‌شود؟

معمولاً این‌گونه است که یک باتری با جریان تخلیه کمتر، کاربردی‌تر است بنابراین ظرفیت در دسترس در زمان رسیدن به مرز تخلیه انرژی یا ولتاژ مطلوب، افت می‌کند.

10) چه مدت می‌توان از باتری‌ها نگه‌داری کرد؟

چنان‌چه باتری‌های آلکالاین را در دمای اتاق یعنی 21 درجه قرار دهید، می‌توانند بین 5 تا 7 سال دوام بیاورند. باتری‌های Super Heavy Duty نیز در همین شرایط بین 3 تا 5 سال دوام خواهند آورد. به این ترتیب، نگه‌داری از باتری‌ها در دمای بیشتر از مقدار یاد شده، عمر آنها را کاهش خواهد داد.

11) چگونه می‌توان بررسی کرد که باتری فیلیپس هنوز سالم است یا خیر؟

ولت‌متر یا تستر باتری یک وسیله کارآمد و آسان برای بررسی سالم بودن یا سالم نبودن باتری‌ها می‌باشد. اکثر تسترها بار مناسبی به باتری‌ها اعمال و سپس ولتاژ را ثبت می‌کنند. یک ولت‌متر بدون بار ممکن است اطلاعات گمراه‌کننده‌ای ارائه نماید به همین خاطر استفاده از آن را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم. به خاطر داشته باشید که تسترها معمولاً نمی‌توانند مدت زمان دوام باتری فیلیپس را بدرستی نشان دهند.

12) آیا باتری‌های آلکالاین جزو زباله‌های پرخطر به شمار می‌روند؟

در ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشورها، باتری‌های آلکالاین نوعی زباله معمولی به شمار می‌روند. تاکنون تلاش‌های زیادی صورت گرفته تا باتری‌های آلکالاین را با محیط‌ زیست سازگارتر کنند و حتی برخی نیز از دهه 1990 میلادی این باتری‌ها را بدون جیوه اضافه تولید کرده‌اند. با این حال، دسته‌بندی باتری‌ها مختلف بوده و با توجه به هر منطقه جغرافیایی مشخص خواهد شد.

13) چه چیزی سبب نشت باتری‌های آلکالاین می‌شود؟

معمولاً برای باتری‌های آلکالاین در شرایط و دمای عادی مشکلی پیش نمی‌آید. با این وجود، چنان‌چه باتری‌ها شارژ شوند، در معرض سایر انواع باتری‌ها قرار بگیرند، آسیب فیزیکی ببینند و یا حرارت به آنها برسد، ممکن است نشتی پیدا کنند. در صورت نشت باتری آلکالاین فیلیپس، حتماً توجه داشته باشید که مواد آن با پوست تماس برقرار نکند زیرا به شدت سمی است. برای پاکسازی محیط آلوده، آنجا را با مقدار آب زیادی بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *