آموزش مجازی, الکترونیک

آشنایی با پرکاربردترین تجهیزات برق و ابزار الکترونیکی

آشنایی با پرکاربردترین تجهیزات برق و ابزار الکترونیکی

فرقی نمی‌کند که یک تکنسین برق هستید و یا به صورت غیرحرفه‌ای و صرفاً برای پر کردن اوقات فراغت در این حوزه فعالیت دارید زیرا داشتن ابزار الکترونیکی مناسب و تجهیزات صنعتی پرکاربرد بدون شک می‌تواند کیفیت انجام شدن کارها را به شدت افزایش دهد. در واقع با ابزارآلات الکترونیکی درست، می‌توانید اندازه‌گیری‌ها را دقیق‌تر، لحیم‌کاری‌ها را بهتر و سایر کارها را باکیفیت‌تر صورت دهید و مطمئن باشید که در حین انجام دادن کارها مشکلی به وجود نخواهد آمد. به هر ترتیب، در این مطلب از بلاگ بهنام رباتیک می‌خواهیم مهمترین تجهیزات برق که در صنعت برق پرکاربرد هستند و هر شخصی باید آنها را در جعبه ابزار خود داشته باشد را معرفی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

پرکاربردترین تجهیزات الکترونیک؛ هویه و سیم لحیم

لحیم‌کاری به فرآیند اتصال دو قطعه فلزی با آلیاژ می‌گویند که با ذوب شدن سیم لحیم در دمای حدوداً 450 درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود و هویه نیز دستگاهی است که برای متصل کردن این قطعات به کار می‌رود و سبب می‌گردد تا آلیاژ به نقطه ذوب رسیده و لحیم‌کاری به پایان برسد.

انتخاب و خرید هویه مناسب با حداقل توان 30 وات یکی از کارهای مهم و پرفایده برای تکنسین‌های برق می‌باشد زیرا هویه‌هایی که وات کمتری دارند، معمولاً کمتر داغ می‌کنند و حرارت به وجود آمده را مدت زمان بیشتری در خود نگه می‌دارند. به علاوه، در زمان خرید هویه باید نوک هویه را نیز در نظر بگیرید زیرا برخی از این قطعات در درازمدت فرسوده می‌شوند و می‌سوزند بنابراین انتخاب هویه با نوک قابل تعویض انتخاب بهتری خواهد بود. ضمناً، خودِ هویه هم باید با سایر نوک هویه‌های موجود در بازار سازگار باشد.

هویه و سیم لحیم
هویه‌ها و سیم لحیم‌ها جزو پرکاربردترین تجهیزات برق هستند

دیگر فاکتوری که در زمان خرید هویه باید در نظر بگیرید، دمای قابل تنظیم است. با توجه به نوع سیم و یا کاری که دارید انجام می‌دهید، گرمای هویه باید قابل تنظیم باشد. برخی از ابزارآلات الکترونیکی که در پروژه‌ها و دستگاه‌های مختلف به کار می‌روند، شاید حرارت کمتری ایجاد کنند و برخی دیگر نقطه ذوب بیشتری داشته باشند.

دومین ابزار الکترونیکی پرکاربرد؛ سیم‌لخت‌کن‌ها و سیم‌چین‌ها

سیم‌لخت‌کن‌ها و سیم‌چین‌ها معمولاً در پروژه‌های دانش‌آموزشی، دانشجویی و . . . کاربرد دارند. شما با این دسته از تجهیزات الکترونیک می‌توانید میان قطعات الکترونیکی مختلف اتصال دقیق و تمیزی ایجاد کنید. کسانی که برق ساختمان انجام می‌دهند، بیشتر از این ابزارهای الکترونیکی بهره می‌برند زیرا در این مشاغل می‌بایست سیم‌ها لخت و چیده شوند.

همان‌طور که از نامش پیداست، سیم‌لخت‌کن وسیله‌ای است که به کاربر اجازه می‌دهد سیم را به اندازه دلخواه کوتاه کند. این رسته از تجهیزات برق در اندازه‌ها و اشکال مختلف در دسترس قرار دارند و با توجه به ضخامت سیم و نوع برش مدنظر، متفاوت هستند. برخی از سیم‌چین‌ها تیغه‌های تیزی دارند که می‌توانند سیم‌های فوق ضخیم را ببرند و برخی دیگر به سَری قیچی مانندی مجهز هستند که برای برش سیم‌های نازک مناسب‌ترند.

سیم لخت کن و سیم چین
برخی اوقات سیم‌چین‌ها و سیم‌لخت‌کن‌ها در قالب یک وسیله ارائه می‌شوند

در سمت دیگر، سیم‌لخت‌کن‌ها برای لخت کردن دو سَری سیم‌های برق به کار می‌روند تا سیم فلزی زیرین نمایان گردد. این کار برای برقراری اتصالات الکتریکی اعم از زدن سیم‌ها به یکدیگر و یا زدن سیم‌ها به ترمینال‌ها و کانکتورها مناسب خواهند بود. سیم‌لخت‌کن‌ها از نظر سایز و اندازه فرق دارند تا برای سیمی که شخص می‌خواهد برش دهد، کاربرد داشته باشد.

برخی از سیم‌لخت‌کن‌ها و سیم‌چین‌ها در قالب یک ابزار ارائه می‌شوند تا هم بتوانند سیم‌ها را برش دهند و هم آنها را لخت کنند. این تجهیزات برق معمولاً حفره‌های مختلفی از نظر سایز دارند تا برای مصارف گوناگونی به کار گرفته شوند.

به طور کلی، سیم‌لخت‌کن‌ها و سیم‌چین‌ها ابزارآلات الکترونیکی مهمی برای تکنسین‌های برق به شمار می‌روند. این ابزارها برش‌ها را دقیق، تمیز و آسان‌تر انجام می‌دهند تا شما بتوانید اتصالات الکتریکی را بهتر صورت دهید.

سومین ابزار و تجهیزات برق پرکاربرد؛ مولتی‌مترها

مولتی‌متر یکی از تجهیزات الکترونیکی برای اندازه‌گیری است که چندین قابلیت را در یک دستگاه ارائه می‌کند. مولتی‌مترها برای بررسی ولتاژ، جریان و مقاومت به کار می‌روند. شما می‌توانید از این وسایل برای ثبت ولتاژ یک باتری، جریان موجود در یک قطعه و یا مقاومت سیم بهره ببرید. از مولتی‌مترها همچنین، برای تست تناوب، بررسی دیودها و خازن‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی، هر مولتی‌متر دارای یک نمایشگر آنالوگ یا دیجیتال، پراب و یک دکمه سلکتور است تا نوع اندازه‌گیری که قرار است صورت پذیرد را انتخاب کنیم.

دو نوع مولتی‌متر وجود دارد؛ آنالوگ و دیجیتال. مولتی‌مترهای آنالوگ سوزنی دارند که در عرض جابه‌جا می‌شود تا اطلاعات مربوطه را نشان دهد و مولتی‌مترهای دیجیتال هم داده‌ها را روی نمایشگر دیجیتالی پخش می‌کنند. این مولتی‌مترها دقت بیشتری دارند و نسبت به مولتی‌مترهای آنالوگ، اطلاعات را آسان‌تر در اختیار ما می‌گذارند.

مولتی متر
مولتی‌متر سومین دسته از ابزارآلات الکترونیکی پرکاربرد است

مولتی‌مترها ابزارهای مهمی برای تکنسین‌های برق و تمامی فعالین حوزه الکترونیک به شمار می‌روند. این دستگاه‌ها برای تشخیص اشکالات الکتریکی استفاده می‌شوند و به کاربر این اطمینان خاطر را می‌دهند که یک دستگاه برق به خوبی کار می‌کند.

به طور خلاصه بگوییم که مولتی‌متر یک دستگاه کاربردی و کارآمد است که برای تشخیص ویژگی‌های الکتریکی استفاده می‌شود.

چهارمین ابزار الکترونیکی پرکاربرد؛ اسیلوسکوپ‌ها

اسیلوسکوپ یک ابزار الکترونیکی برای اندازه و نشان دادن ولتاژ در بازه زمانی مشخص است. این وسیله معمولاً در الکترونیک، مخابرات و سایر زمینه‌های اندازه‌گیری و عیب‌یابی مدارهای الکتریکی کاربرد دارد. یک اسیلوسکوپ با ثبت و نمایش ولتاژ سیگنال الکتریکی به صورت نمودار فعالیت می‌کند. همان‌طور که گفتیم، اطلاعات ثبت شده بدین شکل است که در محور افقی زمان و در محور عمودی ولتاژ را نشان می‌دهند.

اسیلوسکوپ
اسیلوسکوپ در صنایع اندازه‌گیری دقیق بسیار پرکاربرد است

اسیلوسکوپ‌ها می‌توانند سیگنال‌های الکتریکی نظیر ولتاژ AC و DC، فرکانس و فاز را ثبت نمایند. به علاوه، این دستگاه‌ها برای اندازه‌گیری سایر مشخصات الکتریکی نظیر زمان افزایش یا کاهش، دیوتی سایکل یا چرخه وظیفه و . . . استفاده می‌شوند.

اسیلوسکوپ‌ها از نظر سایز و تنظیمات انواع مختلفی دارند و به ویژگی‌های متنوعی مجهز هستند. برخی از این تجهیزات برق ثابت و برخی دیگر قابل حمل می‌باشند و برخی‌ها نیز بزرگ هستند و فقط می‌توان از آنها در آزمایشگاه‌ها و یا مکان‌های صنعتی بهره برد. برخی از اسیلوسکوپ‌ها ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند فعال شدن روی یک اتفاق خاص دارند و می‌توانند چندین سیگنال را به صورت همزمان نشان دهند.

اجمالاً، یک اسیلوسکوپ در پروژه‌های الکترونیکی دانش‌آموزی و دانشجویی نقش مهمی ایفا می‌کند زیرا امکان مشاهده و آنالیز سیگنال‌های الکتریکی را به وجود می‌آورد تا راحت‌تر بتوان مشکلات مدارها را حل کرد و عملکرد آنها را بهبود داد.

پنجمین دسته از تجهیزات برق؛ برد بوردها

برد بورد از جمله وسایل نمونه‌ساز مدارهای الکتریکی است که به شما اجازه می‌دهد تا به سرعت و آسانی قطعات الکترونیکی را بدون لحیم‌کاری به یکدیگر وصل کنید. برد بوردها معمولاً توسط دانش‌آموزان، دانشجویان و مهندسان استفاده می‌شوند تا مدارها را پیش از لحیم‌کاری روی فیبر مدار چاپی تست و طراحی نمایند.

برد بورد یک صفحه پلاستیکی است که حفره‌های آن به صورت افقی و عمودی جای گرفته‌اند و در زیر نیز صفحه‌ای فلزی اتصالات را به یکدیگر وصل کرده‌اند. به طور کلی، برد بوردها برای نصب قطعات الکترونیکی مانند مقاومت‌ها، خازن‌ها و آی‌سی‌ها درون حفره‌ها و وصل کردن آنها به وسیله سیم جامپر به کار می‌روند.

برد بورد
از برد بورد برای ساخت و تست پروژه‌های مختلف استفاده می‌شود

برد بوردها در سایزهای مختلف تولید شده و به فروش می‌رسند که بزرگترین آنها فضای بیشتری برای قطعات و اتصالات دارند حال آنکه برخی دیگر به خطوط مخصوص پاور مجهز هستند که به منبع تغذیه وصل شده‌اند تا شما به آسانی نیروی مورد نیاز مدار را تأمین کنید.

خیلی خلاصه بگوییم که برد بورد یک ابزار ساده برای تست و نمونه‌سازی مدارهای الکترونیکی است که به شما اجازه می‌دهد به آسانی و به سرعت قطعات را بدون لحیم‌کاری وصل و جدا کنید تا از این طریق به ابزار پرکاربردی برای علاقه‌مندان به علم الکترونیک تبدیل شود.

ششمین دسته از تجهیزات برق کاربردی؛ منبع تغذیه

منبع تغذیه یک دستگاه الکترونیکی است که نیروی الکتریکی را به بار الکتریکی اعمال می‌کند. به عبارت دیگر، یک منبع تغذیه نوعی از انرژی الکتریکی را به یک نوع دیگر تبدیل می‌نماید تا انرژی مورد نیاز دستگاه‌ها را به آنها برساند. منابع تغذیه انواع مختلفی اعم از AC به DC، DC به DC و AC به AC دارند و در بسیاری از پروژه‌های الکترونیکی چه کوچک و چه بزرگ استفاده می‌شوند.

در مدارهای الکترونیکی، منابع تغذیه توسط دانش‌آموزان و دانشجویان استفاده می‌شوند تا نیروی ثابت و قابل کنترلی را به مدار اعمال کنند. بسیاری از قطعات الکترونیکی برای فعالیت به ولتاژ یا جریان مشخصی نیاز دارند که در این مواقع از منبع تغذیه بهره گرفته می‌شود تا این اطمینان خاطر به وجود بیاید که توان دقیقی به دستگاه وارد می‌گردد و آسیبی به قطعات نمی‌رسد. در واقع وقتی عملکرد درست دستگاه برای ما مهم است، از منبع تغذیه استفاده می‌کنیم.

منبع تغذیه
از منبع تغذیه برای تأمین انرژی مدارها به صورت دقیق استفاده می‌شود

منابع تغذیه می‌توانند داخلی یا خارجی باشند. منابع تغذیه داخلی درون دستگاه‌های الکترونیکی قرار گرفته‌اند و به این آسانی‌ها نمی‌توان آنها را تعویض کرد. در سمت دیگر، منابع تغذیه خارجی نیز دستگاه‌های مستقلی هستند که به خروجی الکتریکی وصل می‌شوند تا از طریق کابل، انرژی مورد نیاز دستگاه را تأمین کنند.

در مجموع، منبع تغذیه یک وسیله پرکاربرد در دستگاه‌های الکترونیکی است که توان ثابت و کنترل شده‌ای را به مدار وارد می‌آورد.

هفتمین دسته از تجهیزات برق پرکاربرد؛ گیره یا نگه‌دارنده

گیره یا نگه‌دارنده نوعی ابزار است که در صنایع مختلف مانند الکترونیک، جواهرسازی و جوشکاری استفاده می‌شود. این وسیله معمولاً یک قسمت کوچک و قابل تنظیم دارد که به دو گیره و دسته مجهز است و قطعات را نگه می‌دارد. این ابزارها برای تولیدکنندگان، مهندسان و . . . که می‌خواهند اشیاء ریز یا قطعات را در زمان لحیم‌کاری ثابت نگه دارند، مناسب خواهند بود.

گیره یا نگه‌دارنده
گیره‌ها جزو ابزارآلات پرکاربرد در الکترونیک هستند

گیره‌ها سبب می‌شوند تا قطعات و اشیاء مختلف ثابت نگه داشته شوند. این ابزارها به صورت گسترده در مشاغل گوناگون به کار می‌روند و در فروشگاه‌های ابزار فروشی، قطعات الکترونیکی و . . . به فروش می‌رسند.

هشتمین دسته از تجهیزات الکترونیک پرکاربرد؛ شرینگ

تیوپ حرارتی شرینگ که بعضاً آن را شرینگ، شیرینگ، شرینک یا شیرینک نیز می‌نامند، نوعی وسیله پرکاربرد است که سیم‌های الکتریکی را ایزوله کرده و از قطعات محافظت می‌کند. این ابزار معمولاً از جنس ترموپلاستیک نظیر پلی‌اتیلن یا PVC می‌باشد که به محض گرما دیدن کوچک و در اطراف سیم و قطعات جمع می‌شود.

شرینگ در صنایع گوناگون از جمله خودروسازی، هوا فضا و دریایی به کار می‌روند و دانش‌آموزان و دانشجویان نیز در پروژه‌های خود از آنها سود می‌برند. شرینگ ها از نظر سایز، رنگ، مواد سازنده و . . . متنوع هستند و می‌توانند نیازهای بسیاری از افراد را تأمین نمایند. شیرینگ ها سایز از پیش برش خورده دارند و یا در قالب توپ‌هایی به فروش می‌رسند تا کاربران با توجه به نیازشان سایز مشخصی از آنها را برش دهند.

شرینگ
شرینگ انواع مختلفی داشته و برای محافظت از سیم‌ها استفاده می‌شود

تولیدکنندگان برای استفاده از شیرینگ می‌بایست آن را دور سیم پیچیده یا روی قطعه الکترونیکی بگذارند و سپس سشوار حرارتی را به آن نزدیک کنند تا این وسیله پلاستیکی به مرور زمان دور سیم جمع شود. همچنین، شیرینگ ممکن است یک لایه چسبنده داشته باشد که ذوب می‌گردد و در زمان رساندن گرما به سیم یا قطعه می‌چسبد تا لایه‌های محافظتی بیشتر گردند.

جمع‌بندی

داشتن ابزارآلات الکترونیک و تجهیزات برق مناسب، برای هر مهندس و تکنسین برق امری واجب و ضروری است. این وسایل می‌توانند پروژه شما را پیشرفته‌تر کنند. به علاوه، خرید ابزار باکیفیت هم پروژه‌های الکترونیکی را بهینه می‌کند و هم دانش شما را توسعه می‌دهد.

به علاوه، شما با این تجهیزات برق می‌توانید پروژه‌های پایان یافته خود را بهبود ببخشید و حتی آنها را به تولید انبوه برسانید و از فروش آنلاین آنها بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *