الکترونیک

تاریخچه مولتی مترها

تاریخچه مولتی مترها

با سلام خدمت دوستان گرامی! در این مقاله می‌خواهیم تاریخچه مولتی مترها و داستان به وجود آمدنشان را به طور کاملا خلاصه و جذاب برای شما بیان کنیم.

فهرست مطالب

تاریخچه مولتی مترها

اولین دستگاه تشخیص جریان در جهان به نام گالوانومتر در سال 1820 با همکاری هانس کریستین، آندره ماری آمپر و لوئیجی گالوانی ساخته شد. در این میان، علی‌رغم تلاش‌های هانس و آندره، نام این وسیله از اسم گالوانی برگرفته شد.

اگرچه گالوانومترها در محیط‌های آزمایشگاهی مفید بودند اما در مجموع برای سنجش تشخیص جریان بسیار کُند و بسیار حجیم و شکننده بودند.

دستگاه گالوانومتر
دستگاه گالوانومتر؛ به نوعی اولین مولتی‌متر دنیا

اولین مولتی ‌متر در دهه 1920 توسط یک مهندس اداره پست انگلیسی به نام دونالد مکادی اختراع شد که اصالتا آمریکایی بود! وی که از حمل چندین دستگاه برای نگه‌داری مدارهای مخابراتی به ستوه آمده بود، تمام تلاش خود را به کار گرفت تا آمپرسنج، ولتمتر و اهم‌متر که همگی وسایل حجیمی بودند را در یک دستگاه کم حجم و سبک ادغام و تولید نماید.

امروزه فعالین حوزه الکترونیک، مدیون زحمات ایشان و سختی‌هایی که در این مسیر تحمل کرد هستند. مکادی، در نهایت آوُمتر را اختراع نمود؛ این دستگاه می‌توانست جریان، ولتاژ و مقاومت را با دقت خوبی اندازه‌ بگیرد.

AVO-meter از حروف اول کلمات آمپر (Amper)، ولت (Volt) و اهم (Ohm) گرفته شده است.

مخترع مولتی متر های نوین آقای Donald Macadie
آقای دونالد مکادی، مخترع اولین مولتی‌متر نوین دنیا

تاریخچه مولتی مترها و پیدایش آوومترها

نخستین نسل از AVO-meterها در سال 1923 وارد بازار شدند و در دسترس مردم قرار گرفتند. در ادامه و به مرور زمان، نام مولتی متر بر سر زبان‌ها افتاد و بعدها نیز مولتی مترهای آنالوگ (عقربه‌ای) به تاریخ پیوستند و مولتی مترهای دیجیتال به علت دقت بالاتر، جای آنها را گرفتند.

به نظر شما روند پیشرفت در ساخت مولتی مترهای دقیق‌تر و سبک‌تر تا کجا ادامه خواهد یافت؟

دستگاه آوومتر avo meter
دستگاه آوومتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *