الکترونیک

ماژول آمپلی فایر چیست؟

ماژول آمپلی فایر چیست

ما در این مقاله می‌خواهیم به شما درباره اینکه ماژول آمپلی فایر چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد، توضیح دهیم. بدون وجود ماژول آمپلی‌فایر، نمی‌توانید شاهد کیفیت مطلوب صداها باشید. در یک سیستم صوتی کامل، شما از 6 کانال صوتی باید بهره ببرید تا لذت واقعی شنیدن یک موسیقی زنده را حس کنید. البته یکی از این کانال‌ها که پخش‌کننده صدای بم است، ساب ووفر نام دارد که در ادامه به معرفی آن نیز خواهیم پرداخت. ضمن اینکه یک کانال هم مخصوص پخش صدای زیر است که توسط دستگاهی به نام توییتر ساخته می‌شود. در ادامه، چهار کانال برای بلندگوهای اطراف شما در نظر گرفته شده‌اند تا از صداها به صورت 360 درجه یا محیطی و فراگیرلذت ببرید.

فهرست مطالب

آمپلی فایر چیست؟

آمپلی فایر یا همان تقویت کننده الکتریکی، سیگنال‌های ضعیف (صداهای پایین) و دارای نویز را به سیگنال‌های قوی (صداهای بلند) و بدون نویز تبدیل می‌کند.

در واقع آمپلی فایرها ولتاژ، جریان و توان سیگنال را افزایش می‌دهند . آمپلی‌فایرها در دستگاه‌های ارتباطاتی، پخش بیسیم و انواع تجهیزات صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تعریف نحوه عملکرد آمپلی فایر

انواع ماژول آمپلی فایر بر اساس تعداد کانال

این دسته‌بندی استاندارد، از نظر تجاری آمپلی‌فایرها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

1) آمپلی‌فایرهای 1 کاناله (مونو)

2) آمپلی‌فایرهای 2 کاناله (استریو)

3) آمپلی‌فایرهای 3 کاناله ( استریو + ساب ووفر)

4) آمپلی‌فایرهای 4 کاناله (استریو + ساب ووفر + توییتر)

5) آمپلی‌فایرهای 6 کاناله (2 تا استریو + ساب ووفر + توییتر)

ساب ووفر (subwoofer) چیست؟

یک ساب ووفر (subwoofer) به معنای کامل بلندگوی تولید کننده صدای باس یا بِیس (BASS) است. این بلندگو فرکانس‌های پایین‌تر بین 20 تا 200 هرتز را ارائه می‌دهد؛ یعنی همان فرکانسی که یک آمپلی فایر دو کاناله (استریو) نمی‌تواند به تنهایی تولیدکننده آن باشد.  این فرکانس‌های پایین، از سازهایی مانند طبل ضربه‌ای ، گیتار باس و همچنین جلوه‌های صوتی فیلم‌ها مانند انفجارها تولید می‌شوند.

توجه داشته باشید که هیچ گاه یک ساب ووفر (subwoofer) به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به عبارت دیگر، ساب ووفر (subwoofer) یک ضربان‌ساز است که باعث پویایی و گسترش صدا در صحنه می شود.

یک ساب ووفر (subwoofer) عالی به شما کمک می‌کند تا کیفیت صدای سیستم صوتی را بهبود ببخشید. ساب ووفر (subwoofer) و بلندگوهای شما باید به عنوان یک واحد عمل کنند تا بهترین عملکرد را از خود به ثبت برسانند. صدای باس، حاصل از ساب ووفر (subwoofer) باید به طور یکپارچه با بقیه بلندگوها ترکیب شود. در مجموع، یک ساب ووفر (subwoofer) یک قسمت اساسی از سیستم صوتی به حساب می‌آید.

ماژول آمپلی فایر دارای ساب ووفر، در واقع ماژول سه کاناله‌ای است که در آن دو خروجی برای اسپیکر راست و چپ و یک خروجی برای ساب ووفر قرار داده شده است.

تاریخچه ساب ووفر (subwoofer)

اولین ساب ووفرهای خانگی در دهه 1960 برای افزودن صداهای باس به سیستم‌های استریو ساخته شدند. ساب ووفرها در دهه 1970 با معرفی Sensurround در فیلم‌هایی مانند Earthquake که صداهایی با فرکانس فوق‌العاده پایین را از طریق ساب ووفرهای بزرگ تولید می‌کردند، برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفتند.

در طول دهه 1990، ساب ووفرها همچنین، به طور فزاینده‌ای در سیستم‌های استریو خانگی، سیستم‌های صوتی اتومبیل‌های سفارشی و سیستم‌های PA محبوبیت پیدا کردند. در دهه 2000، ساب ووفرها در سیستم‌های تقویت صدای کلوپ‌های شبانه و سالن‌های کنسرت تقریباً به صورت گسترده استفاده شدند.

انواع ماژول آمپلی فایر بر اساس سیگنال خروجی

این دسته‌بندی از نظر علمی، آمپلی فایرها را مورد بررسی قرار می‌دهد. آمپلی فایرها در تقویت و پردازش سیگنال‌ها و نوع خروجی، با یکدیگر فرق دارند که در ادامه به اختصار به این موضوع می‌پردازیم.

1. ماژول آمپلی فایر کلاس A، B، C و AB

این کلاس از آمپلی فایرها، تقویت‌کننده‌های غیرخطی هستند که از مدارهای آنالوگ (سینوسی) برای تغییر سیگنال بین “تقریبا روشن” و “تقریبا خاموش” استفاده می‌کنند.

2. ماژول آمپلی فایر کلاس D تا T

این کلاس از آمپلی فایرها ، تقویت‌کننده‌های خطی یا به اصطلاح “سوییچینگ” هستند که از مدارهای PWM برای تغییر مداوم سیگنال بین “کاملاً روشن” و “کاملاً خاموش” استفاده می‌کنند. اگرچه ساخت سیگنال با روشن و خاموش کردن سریع ترانزیستورها شبیه پردازش دیجیتال صفر و یک است اما مدارهای تقویت‌کننده کاملاً آنالوگ خواهند بود. با این حال، ایرادی ندارد آن را با توجه به پالس‌های PWM، دیجیتال تلقی کرد.

انواع آمپلی فایر ها بر اساس دسته بندی سیگنال خروجی

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “ماژول آمپلی فایر چیست؟

 1. علی جمالی گفت:

  با سلام ،
  واقعا این مطلب خیلی خوب بود همه چیز رو کامل توضیح داده بودین خدا قوت .

  1. امیررضا گفت:

   ممنون.
   خیلی خوشحالیم که این نوشته مورد توجهتون قرار گرفته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *