الکترونیک

روش تست ترایاک با مولتی متر دیجیتال در 4 مرحله

تست ترایاک با مولتی متر دیجیتال

در این مطلب کوتاه از بلاگ بهنام رباتیک می‌خواهیم نحوه تست ترایاک با مولتی‌متر دیجیتال را به شما آموزش دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

ترایاک چیست؟

ترایاک یک قطعه 5 لایه با 3 ترمینال نیمه رسانای قدرت است. این قطعه الکترونیکی یک جفت فاز کنترل شده SCR در حالت موازی معکوس روی یک چیپ دارد. در واقع ترایاک یک قطعه دو مسیره است؛ این یعنی می‌تواند جریان را از هر دو مسیر دریافت نماید.

شماتیک ترایاک

نحوه تست ترایاک با مولتی‌متر دیجیتال

  • مولتی‌متر دیجیتال را روی حالت اهم متر قرار دهید.
  • با استفاده از یک دیود اتصالی، مشخص کنید که کدام طرف اهم متر مثبت و کدام طرف منفی است. اهم متر تنها زمانی جریان را نشان می‌دهد که پایه مثبت به آند و پایه منفی به کاتد وصل شده باشد.
  • پایه مثبت اهم متر را به MT2 و پایه منفی را به MT1 بزنید. اینک اهم متر باید نشان دهد که در ترایاک جریانی وجود ندارد. با استفاده از یک سیم جامپر، ورودی یا Gate ترایاک را به MT2 وصل کنید. مولتی‌متر باید اتصال فوروارد دیود را نشان دهد.
  • دوباره ترایاک را وصل کنید به طوری که MT1 به پایه مثبت اهم متر و MT2 به پایه منفی متصل باشد. این‌بار مولتی‌متر باید نشان دهد که از ترایاک جریانی عبور نمی‌کند. با استفاده از یک سیم جامپر، باید دیگر ورودی یا Gate را به MT2 بزنید. مولتی‌متر باید اتصال فوروارد دیود را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *