آردوینو, پروژه آردوینو

راهنمای نصب درایور CH340 در 4 مرحله آسان!!!

نصب درایور آی سی CH340

اغلب بردهای آردوینو تولید چین (آردوینوهای غیر اصل) از آی‌سی CH340 استفاده می‌کنند و این احتمال وجود دارد که IDE آردوینو این آی سی را شناسایی نکند. برای حل این مشکل باید درایور این IC را در سیستم عامل خود نصب کنید تا بتوانید برد خود را برنامه‌نویسی کنید. حال برای برطرف شدن این مشکل با بهنام رباتیک همراه باشید تا با چگونگی نصب درایور آی سی CH340 آشنا شوید. در واقع با خواندن این مطلب، مشکل شناخته نشدن برد آردوینو را نیز حل خواهید کرد.

فهرست مطالب

برد های دارای درایور CH340

راهنمای نصب درایور آی سی CH340 بر روی سیستم عامل مک

منبع اصلی برای دانلود و راهنمای نصب این درایور صفحه، گیت هاب آن است. این صفحه تغییراتی که در نسخه مک این درایور به وجود می‌آید را سریعا منتشر می‌کند و به همین دلیل منبع خوبی برای دانلود به‌روزترین نسخه از درایور این قطعه به شمار می‌آید.

راهنمای نصب این درایور در سیستم عامل مکT در لینک بالا به صورت دقیق آورده شده است که می توانید از آن استفاده کنید.

راهنمای نصب درایور آی سی CH340 سیستم عامل لینوکس

درایور این قطعه بر روی سیستم عامل لینوکس، قطعا موجود است اما اگر آن را در سیستم خود پیدا نکردید، حتما کرنل لینوکس را آپدیت کنید. در این میان چنان‌چه بازهم این درایور بر روی کرنل شما ایجاد نشد، جای نگرانی نیست زیرا به صورت مستقیم می‌توانید از لینکی که در زیر برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم، استفاده کنید.

راهنمای نصب درایور آی سی CH340 سیستم عامل ویندوز

برای نصب این قطعه در سیستم عامل ویندوز، می‌بایست 4 مرحله ساده و کاربردی طی شود.

گام اول؛ دانلود درایور CH340

شما می‌توانید آخرین نسخه این درایور را از لینک زیر دانلود کنید. چنان‌چه فرآیند نصب با موفقیت پایان یافت، پیام Driver install success! را مشاهده خواهید کرد.

گام دوم؛ نصب درایور CH340

نصب این برنامه از آن چه که فکر می‌کنید ساده تر است! ابتدا فایل باید دانلود شده را از حالت فشرده خارج، سپس برنامه را اجرا و در نهایت روی گزینه Install کلیک کنید. سپس سیستم خود را ریست نمایید.

مراحل نصب درایور CH340

گام سوم؛ بررسی نهایی در Device Manager ویندوز

بعد از این که نصب درایور CH340 به پایان رسید و شما برد آردوینو را به سیستم متصل کردید، حالا با مراجعه به Control Panel و باز کردن Device Manager، می توانید بررسی کنید که آیا درایور به درستی نصب شده و سیستم عامل شما آن را شناسایی کرده است یا خیر. به طور مثال، در عکس زیر نام درایور و نام پورتی (COM7) که CH340 بر روی آن قرار گرفته را مشاهده می‌کنید.

بررسی نصب درست درایور ch340 در ویندوز

گام چهارم؛ بررسی نصب صحیح درایور در IDE آردوینو

بعد از اینکه از صحت و درستی فرآیند نصب درایور بر روی سیستم عامل خود اطمینان پیدا کردید، باید به سراغ IDE آردوینو خود رفته و مشاهده کنید که آیا نرم‌افزار آردوینو این آی سی را شناسایی می‌کند یا خیر؟

برای این کار، IDE خود را باز کرده و سپس از نوار ابزار بالا به سرغ گزینه Tools بروید و در قسمت پورت‌ها، پروت مدنظر را انتخاب کنید. دقت داشته باشید پورت انتخابی، همون پورتی باشد که در مراحل قبلی در مورد آن صحبت کردیم.

بررسی نصب درایور ch340 در محیط IDE آردوینو

اینک مراحل نصب درایور به پایان رسید. به منظور اینکه مطمئن شوید آیا قطعه شما سالم است و یا در مراحل نصب اشتباهی رخ داده، یک قطعه کد تستی را در IDE خودتان وارد کنید و از آن خروجی بگیرید. مطابق ویدیو زیر تا مطمئین شوید که آیا نصب را درست انجام داده‌اید یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *