ملزومات رباتیک

موتور گیربکس پلاستیکی

موتور گیربکس پلاستیکی

فرقی نمی‌کند که می‌خواهید چه نوع رباتی بسازید زیرا برای تولید این وسایل حداقل به یک موتور و گیربکس نیاز خواهید داشت. در واقع با یک موتور گیربکس می‌توانید قسمت‌ها و مفاصل مختلف یک ربات را به یکدیگر وصل کنید و همزمان هم از حرکت کردن آن مطمئن شوید و هم سرعت و نحوه حرکت کردن را مشخص نمایید. در بین تمامی موتور گیربکس‌ها، موتور گیربکس پلاستیکی یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین محصولات است که تنها با یک موتور و دو چرخ قابلیت چرخیدن دارد. البته باید اشاره کرد که این محصول با اسامی دیگری مانند گیربکس دوطرفه، گیربکس 6 چرخ‌دنده، گیربکس چهار چرخ و . . . نیز شناخته می‌شود.

فهرست مطالب

فرآیند ساخت گیربکس پلاستیکی دوطرفه

موتور گیربکس پلاستیکی

برای نخستین بار در سال 1390 بود که تولید این موتور گیربکس آغاز شد. پس از دو ماه، اولین نسخه آن به بازار آمد و اتفاقاً با استقبال مناسب مشتریان روبه‌رو گردید. این محصول در بیست و پنج سری تولید شد و تیم سازنده سعی کرد در هر سری، ایرادات و مشکلات سری قبل را از بین ببرد بنابراین چیزی که امروز در بازار وجود دارد، باکیفیت‌ترین نسخه از موتور گیربکس پلاستیکی 6 چرخ‌دنده به حساب می‌آید.

ظاهر و شیوه طراحی موتور گیربکس پلاستیکی

جلوی موتور گیربکس دوطرفه

در جلوی این موتور گیربکس، دو میله فلزی و 5 دایره مشکی رنگ به چشم می‌خورد. دقیقاً در بالای مرکزی‌ترین قسمت، یک دایره را خواهید دید و در دو سمت راست و چپ نیز مجموعاً چهار دایره را مشاهده خواهید کرد که در دو عدد از آنها یک پیچ مشکی رنگ جای گرفته است. از سوراخ‌های تعبیه شده می‌توان برای بستن سازه‌ها استفاده کرد. چرخاندن دو میله فلزی قرار گرفته، منجر به چرخیدن شش چرخ‌دنده پلاستیکی خواهد شد.

پشت موتور گیربکس چهار چرخ

مهمترین قطعه قرار گرفته در این محصول، موتور است که به خوبی از پشت آن قابل مشاهده می‌باشد. ولتاژ مورد نیاز این موتور 3 تا 6 ولت DC است. حال که به برخی از مشخصات موتور گیربکس دوطرفه اشاره کردیم، بد نیست در مورد دیگر ویژگی‌های آن نیز صحبت کنیم. طول شفت و قطر شفت این موتور به ترتیب 12 و 2.6 میلی‌متر است.

به غیر از موتور، در جلوی موتور گیربکس 6 چرخ‌دنده دو حفره و دو دندانه بزرگ U شکل دیده می‌شود که باعث خواهند شد این موتور گیربکس راحت‌تر به اسپیسرها متصل گردد.

زیر موتور گیربکس دوطرفه

اگر از زیر به این موتور نگاه کنید، چرخ‌دنده‌های رنگی را خواهید دید که تعدادشان به شش عدد می‌رسد و همان‌طور که اشاره کردیم، به خاطر حضور آنها یکی از اسامی این محصول، موتور گیربکس 6 چرخ‌دنده تعیین شده است.

جنس و مواد سازنده موتور گیربکس پلاستیکی

یکی از نگرانی‌هایی که والدین پیش از ثبت‌نام فرزندانشان در کلاس‌های رباتیک دارند، فلزی و خطرآفرین بودن قطعات رباتیک می‌باشد اما چنین چیزی در مورد موتور گیربکس دوطرفه وجود نخواهد داشت. واقعیت آن است که این محصول پلاستیکی بوده و هیچ خطری برای کودکان ندارد.

تولیدکننده این موتور گیربکس برای ساخت آن از مواد پلاستیکی مرغوب استفاده کرده و رویه آن پلاستیک مواد تزریقی می‌باشد.

سایز و وزن موتور گیربکس دوطرفه

طول این موتور گیربکس پلاستیکی تقریباً 90 میلی‌متر و ارتفاع بدنه آن (بدون احتساب ارتفاع موتور) حدوداً 13 میلی‌متر است. ضمن اینکه وزن این قطعه به 32 گرم می‌رسد و به همین دلیل برای استفاده در ربات‌های آماتور مناسب خواهد بود.

رنگ موتور گیربکس 6 چرخ‌دنده

موتور گیربکس پلاستیکی

این موتور گیربکس تا به امروز در رنگ‌های مختلفی تولید شده بنابراین نمی‌توان ضمانت کرد که در زمان ثبت سفارش، رنگ بخصوصی از آن به دستتان برسد. البته در صورت نیاز، می‌توانید پیش از نهایی کردن خرید موتور گیربکس پلاستیکی دوطرفه، با مسئول فروش در این زمینه هماهنگی‌های لازم را صورت دهید.

کاربرد موتور گیربکس پلاستیکی دوطرفه

موتور گیربکس پلاستیکی

افراد فعال در حوزه رباتیک، مدرسین آموزشگاه‌ها، تولیدکنندگان پک‌های رباتیک و . . . می‌توانند از این موتور گیربکس بهره ببرند. شما می‌توانید برای ساخت ربات‌های فوتبالیست و جنگجو، از این موتور گیربکس پلاستیکی استفاده کنید. این موتور از یک طرف به چرخ‌ها و از طرف دیگر به موتور وصل خواهد شد.

در این میان، کسانی که می‌خواهند انرژی مورد نیاز این موتور را با یک باتری 12 ولت تأمین کنند، می‌توانند نسخه 12 ولتی آن را خریداری نمایند که فقط از نظر نوع موتور با این مدل تفاوت دارد.

نحوه کارکرد موتور گیربکس پلاستیکی 6 چرخ‌دنده

موتور گیربکس پلاستیکی

این موتور با انتقال قدرت از شفت موتور به چرخ‌ها، باعث به حرکت درآمدن ربات می‌شود. یکی از مزایای این محصول آن است که ضربه‌های وارد آمده به چرخ‌ها، به هیچ وجه به شفت موتور برخورد نخواهند کرد.

مهمترین مزایای موتور گیربکس پلاستیکی دوطرفه

  • مونتاژ شده
  • دارای چرخ‌دنده‌های ضخیم، باکیفیت و مستحکم
  • مقاومت مکانیکی بالا
  • مجهز به حفره‌های مخصوص اتصال اسپیسر به بدنه
  • جریان مصرفی پایین
  • کیفیت ساخت بالا نسبت به نمونه‌های تولید شده توسط کشور چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *