چرخ رباتیک

چرخ ریس

چرخ طرح ریس قرمز

رباتیک صنعتی نوپا و نوظهور و البته رو به رشدی است که در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. ربات‌ها به دلیل اینکه تاکنون نشان داده‌اند که می‌توانند جایگزین مناسبی برای نیروی کار انسانی باشند، کم‌کم در حال پیدا کردن جایگاه ثابتی در میان بشریت هستند. در این میان، برخی ربات‌ها به شکل ماشین‌ها ساخته شده‌اند و برخی دیگر نیز علی‌رغم داشتن ظاهر انسانی، از چرخ‌ها برای حرکت کردن استفاده می‌کنند. در ایران نیز طرفداران ربات‌ها و سازندگان این وسایل، نیاز مبرمی به چرخ‌های رباتیک دارند. یکی از این چرخ‌ها، چرخ ریس (به انگلیسی چرخ Race) است که در ادامه به معرفی و بررسی جامع آن می‌پردازیم.

فهرست مطالب

ظاهر و شیوه طراحی چرخ ریس

جلوی چرخ Race

اگر چرخ ریس را در دست بگیرید و آن را از جلو مشاهده کنید، ظاهر ستاره‌ای شکلی را خواهید دید که در مرکزیت آن دو دایره با دو سایز متفاوت قرار گرفته‌اند.

میان هر کدام از پره‌های ستاره‌ای، یک مثلث تشکیل و انتهای آنها نیز به بدنه اصلی خودِ چرخ Race متصل شده است.

پشت چرخ Race

چرخ ریس

چرخ ریس در پشت خود ظاهر متفاوتی دارد. این یعنی دیگر خبری از پره‌های پلاستیکی و ستاره‌ای شکل نیست و بلکه فقط یک دایره دیده می‌شود که در وسط آن یک حفره به چشم می‌خورد. در واقع این سوراخ همان محل قرارگیری میله اتصال‌دهنده دو چرخ به یکدیگر و یا به بدنه می‌باشد.

نکته دیگر در مورد حفره موجود در پشت چرخ ریس این است که شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی اتصالات موتور گیربکس زرد را به آن وصل کنید اما در مورد موتور گیربکس دوطرفه این قضیه کمی متفاوت خواهد بود. برای حل این معضل، مبدل یا قطعه کوچکی تولید شده که با قرار دادن آن در این سوراخ، قادر خواهید بود موتور گیربکس دوطرفه آبی را به آسانی متصل نمایید.

تایر چرخ Race

تایر چرخ ریس مشکی رنگ بوده و روی آن اشکال مستطیلی دیده می‌شود که اجازه نخواهند داد ربات هنگام حرکت کردن روی چرخ، روی سطوح مختلف لیز بخورد و بلغزد. در واقع این اشکال مستطیل شکل مشکی بر روی تایر چرخ Race منجر به ایجاد اصطکاک بین ربات و سطحی که روی آن در حال حرکت است، می‌شوند.

یک نکته جالب در مورد تایر چرخ پلاستیکی طرح ریس این است که می‌توانید آن را جدا کنید. این پوشش مشکی رنگ، خاصیت کشسانی دارد و بسیار انعطاف‌پذیر است بنابراین حین جدا کردن آن، نباید نگرانی از بابت پاره شدن یا شکستن آن داشته باشید.

جنس و مواد سازنده چرخ Race

چرخ ریس

چرخ ریس از جنس پلاستیک است اما نه پلاستیک مواد کهنه. گروه تولیدکننده این چرخ، این محصول خود را از جنس مواد پلاستیکی مناسب می‌سازد بنابراین بر خلاف بسیاری دیگر از نمونه‌های مشابه در بازار، نه بوی نامطبوعی دارد و نه رنگ آن کدر است.

سایز چرخ طرح Race

چرخ ریس تنها در یک اندازه و سایز تولید شده به طوری که قطر آن 58 میلی‌متر و عرض آن 28 میلی‌متر است. طول قسمتی که روی آن حفره مخصوص قرار گرفتن میله گیربکس به چشم می‌خورد نیز تقریباً 17 میلی‌متر می‌باشد.

فاصله میان هر پره ستاره‌ای شکل جلو حدوداً 23 میلی‌متر بوده و قطر دایره روبه‌رو هم به 17 میلی‌متر می‌رسد.

رنگ چرخ طرح ریس

چرخ ریس

رنگ چرخ Race می‌تواند سبز، قرمز، آبی، زرد و . . . باشد بنابراین این امکان وجود ندارد که مشخص کنیم در صورت خرید چرخ ریس، حتماً نمونه قرمز رنگ آن را دریافت خواهیم کرد. البته در صورت تمایل، می‌توانید پیش از نهایی کردن خرید، با مسئول فروش در مورد رنگ مدنظر صحبت کنید.

کاربرد چرخ Race

همان‌طور که در ابتدا نیز گفتیم، چرخ وظیفه حرکت دادن ربات را بر عهده دارد. اینک چرخ Race نیز دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد. چرخ 5.5 mm ریس بیشتر باید در فضاهایی استفاده شود که زمین آنها صاف است چرا که به خاطر الگویی که روی تایر آن ایجاد شده، بیشترین تماس را با زمین دارد.

پهنای زیاد چرخ ریس سبب می‌شود تا شما بتوانید آن را به آسانی در ربات‌های مبتدی یا آماتور که وزن کمی دارند، به کار بگیرید. مهمترین ربات‌هایی که می‌توانند از چرخ Race بهره ببرند، عبارتند از: ربات‌های دو چرخ، ربات‌های چهار چرخ، ربات‌های تعادلی، ربات‌های مین‌یاب، ربات‌های مسیریاب، ربات‌های دنبال‌کننده خط و . . .

مهمترین تفاوت‌های چرخ ریس با چرخ‌های اسپورت

چرخ‌های Race در مقایسه با چرخ‌های اسپورت، استقامت بیشتری دارند و لاستیک آنها نیز از نظر ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. یک نکته جالب در مورد چرخ پلاستیکی ریس آنکه، واژه Race در انگلیسی به معنای “مسابقه” است و از آن جایی که این محصول رِیس نامیده شده، بهتر است از آن در ربات‌هایی بهره گیرید که قصد دارید با آنها مسابقه بدهید و با دیگران به رقابت بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *