چرخ رباتیک

چرخ هرزگرد ربات

چرخ هرزگرد ربات ساچمه‌ای

همیشه اینگونه نیست که ربات بخواهد مستقیم حرکت کند زیرا برخی اوقات لازم است تا در همان جایی که ایستاده، بچرخد و یا در لحظه مسیرش را عوض کند. در چنین مواقعی، پیشنهاد بهنام رباتیک استفاده از چرخ هرزگرد ربات است.

فهرست مطالب

درباره چرخ هرزگرد ربات

هرزگرد ربات یک چرخ است که می‌تواند به هر جهتی حرکت کند. معمولاً از این نوع چرخ در جلوی ربات‌ها استفاده می‌شود. این چرخ ربات با بهره‌مندی از یک یا چندین ساچمه فولادی، علاوه بر اینکه اصطکاک ربات با زمین را به شدت کاهش می‌دهد، در هنگام دور زدن آن نیز تعادل را ایجاد می‌کند. برای مثال، وقتی ربات به سمت راست می‌چرخد (چرخ سمت راست متوقف شده و فقط چرخ سمت چپ چرخیده)، چرخ هرزگرد کمک خواهد کرد تا این کار بهتر صورت پذیرد.

در واقع یک چرخ ربات هرزگرد منجر به حرکت 360 درجه‌ای این وسایل می‌شود. البته نحوه حرکت این نوع چرخ بستگی به چرخش ساچمه‌ای دارد که در زیر آن قرار گرفته به طوری که اگر این ساچمه‌ها به آسانی بچرخند، حرکت ربات روان تر خواهد شد. چرخ هرزگرد ربات غالباً در جلوی ربات به عنوان چرخ سوم به کار می‌رود.

با توضیحات داده شده می‌توان گفت که چرخ هرزگرد یکی از چرخ‌های رباتیک کوچک است که دو بلبرینگ استیل دارد و از حضور یک قطعه پلاستیکی یا فلز ضد زنگ نیز بهره می‌برد.

کاربرد چرخ هرزگرد ربات

از چرخ هرزگرد در تمامی ربات‌هایی که می‌بایست بر روی سطوح هموار حرکت کنند، استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که هرزگردهای ساخته شده توسط مجموعه بهنام رباتیک در سایزهای ساچمه 8، 10، 12 و 14 میلی‌متر موجود است.

با توجه به گسترش صنعت رباتیک و کمک‌های قابل‌قبولی که این وسایل به انسان‌ها انجام داده‌اند و سبب آسان‌تر شدن کارها گردیده‌اند، روزبه‌روز وابستگی‌ها افزایش یافته است. از این رو و با توجه به اینکه اکثر زمینه‌های شغلی امروزه توسط ربات‌ها قابل انجام هستند، می‌بایست تمامی لوازم مورد نیاز حرکت این وسایل فراهم و تولید شود.

یکی از شیوه‌های موفق حرکت دادن ربات‌ها، استفاده از چرخ هرزگرد ربات است که آن را قادر می‌سازد با کمترین اصطکاک ممکن روی سطوح صاف حرکت کند. از جمله کاربردهای مهم این چرخ‌ها می‌توانیم به پرینترهای سه‌بعدی و دستگاه‌های برش‌کاری CNC اشاره کنیم.

یکی دیگر از ده‌ها کاربرد چرخ هرزگرد ربات می‌توانیم به ربات‌هایی اشاره کنیم که چرخ ندارند. استفاده از این چرخ به موتور اجازه می‌دهد هر طرف که می‌خواهد ربات را حرکت دهد. در این بین توجه کنید که هر چه چرخش ساچمه درون چرخ روان‌تر باشد، اصطکاک کمتری به وجود خواهد آمد و طبیعتاً موتور سریع‌تر حرکت خواهد کرد. در مجموع چرخ هرزگرد ربات به عنوان چرخ سوم و یا ایجاد تعادل به کار گرفته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *