چرخ رباتیک

چرخ داکار

چرخ طرح داکار

در دنیای رباتیک، برای اینکه بتوانید رباتی که ساخته‌اید را حرکت دهید، به موتور نیاز دارید اما برای اینکه ربات بتواند روی سطوح راه برود، به چرخ ربات احتیاج خواهد داشت. اینک مجموعه بهنام رباتیک به عنوان بزرگترین تولیدکننده قطعات رباتیک در ایران ، چرخ طرح داکار را ساخته تا کسانی که می‌خواهند ربات مدنظرشان را به حرکت درآورند، از این محصول بهره ببرند.

فهرست مطالب

ظاهر و شیوه طراحی

جلوی چرخ طرح داکار

چرخ داکار

چنان‌چه این چرخ را از جلو مشاهده کنید، یک ظاهر پنج پره را خواهید دید که زیبایی خاصی به چرخ و ربات می‌دهد و ربات را برای نوجوانان جذاب‌تر می‌کند.

پشت چرخ طرح داکار

اگر از زاویه عقبی به چرخ داکار نگاهی بیندازید، یک ظاهر خورشید مانند را خواهید دید که در وسط آن یک دایره کوچکتر دیده می‌شود که مجهز به یک حفره کوچک است تا بتوانیم در آن رابط موتور گیربکس را قرار دهیم.

یک نکته در مورد حفره موجود در پشت چرخ داکار اینکه، شما می‌توانید بدون نیاز به اتصالات خاصی، موتور گیربکس زرد ربات را به چرخ وصل کنید اما در مورد موتور گیربکس دوطرفه این قضیه کمی متفاوت خواهد بود. برای حل این مشکل، مبدل یا قطعه کوچکی تولید شده که با قرار دادن آن در این سوراخ، قادر خواهید بود موتور گیربکس دوطرفه آبی را به آسانی متصل نمایید.

تایر چرخ ربات داکار

دور تا دور چرخ طرح داکار یک لاستیک مشکی رنگ تحت عنوان تایر قرار گرفته است. این تایر بر خلاف چیزی که در چرخ رایس وجود دارد، دارای ظاهری مورب و آج‌دار می‌باشد. شیارهای طراحی شده بر روی این چرخ که روی هر کدام دو آج به چشم می‌خورد، اصطکاک زیادی روی زمین به وجود می‌آورد و شیوه حرکت کردن ربات را کنترل می‌کند.

نکته‌ای جالب در مورد تایر چرخ پلاستیکی طرح داکار آنکه، می‌توانید آن را جدا کنید. این پوشش مشکی رنگ، خاصیت کشسانی داشته و انعطاف‌پذیر است بنابراین در زمان جدا کردن آن، نباید نگرانی از بابت پاره شدن یا شکسته شدن داشته باشید.

جنس، مواد سازنده و اندازه چرخ داکار

چرخ طرح داکار در یک اندازه و سایز ساخته شده به گونه‌ای که طول آن 50 میلی‌متر، عرض آن 28 میلی‌متر و ضخامت آن 2 میلی‌متر است. این چرخ از مواد پلاستیکی تزریقی تولید شده بنابراین نگرانی از بابت پایین بودن کیفیت قطعه وجود نخواهد داشت.

طول قسمتی که در آن می‌بایست میله گیربکس را قرار داد، تقریباً 10 میلی‌متر است.

فاصله بین هر پره خورشیدی شکل در جلوی چرخ داکار 17 میلی‌متر بوده و قطر دایره روبه‌رو نیز به 8 میلی‌متر می‌رسد.

رنگ چرخ طرح داکار

چرخ داکار

رنگ چرخ داکار در حال حاضر سبز، قرمز، زرد و آبی است ولی نمی‌توان دقیقاً مشخص کرد که پس از خرید، مطمئناً رنگ به خصوصی از این محصول به دستتان خواهد رسید. با این شرایط، اگر رنگ خاصی از این چرخ را مدنظر قرار دارید، موضوع را به مسئول مربوطه اطلاع دهید.

کاربرد چرخ طرح داکار

چرخ داکار

با توجه به آنچه که در ابتدا گفتیم، مهمترین کاربرد چرخ در ربات‌ها، به حرکت درآوردن آنهاست. این‌بار، چرخ داکار هم وظیفه جابه‌جا کردن ربات‌ها را بر عهده دارد. این چرخ را می‌بایست بیشتر در جاهایی به کار ببرید که زمین ناهموار است زیرا به خاطر شیارها و آج‌هایی که روی تایر آن وجود دارد، اصطکاک زیادی به وجود خواهد آمد. در واقع این چرخ بیشتر برای ربات‌های قدرتی کاربرد دارد.

عرض زیاد چرخ داکار باعث خواهد شد تا آن را در ربات‌های مبتدی و سطح پایین که وزن زیادی ندارند، استفاده کنید. از جمله ربات‌هایی که امکان بهره‌گیری از چرخ داکار را دارند، ربات‌های دو چرخ، ربات‌های چهار چرخ، ربات‌های تعادلی، ربات‌های مین‌یاب و . . . هستند.

تفاوت چرخ ریس با چرخ داکار

چرخ ریس به خاطر تایر نسبتاً صافی که دارد، برای حرکت کردن روی سطوح هموار مناسب است ولی چرخ داکار در ربات‌هایی استفاده می‌شود که باید روی زمین‌ها و سطوح ناهموار حرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *