ملزومات رباتیک

دسته کنترل ربات

دسته کنترل N6

دسته کنترل یا جوی استیک وسیله‌ای است که امکان کنترل کردن ربات را فراهم می‌آورد و از آن‌جایی که مجموعه بهنام رباتیک بزرگ‌ترین تولیدکننده ملزومات رباتیک در ایران به شمار می‌رود، امروزه نقش پررنگی در حوزه ساخت دسته کنترل ربات یا درایور ربات ایفاء می‌کند. اما هر کدام از دسته کنترل‌های تولید شده توسط این مجموعه، مناسب نوع خاصی از ربات‌ها می‌باشد که در ادامه در مورد هر کدام از این سری‌ها توضیح می‌دهیم.

فهرست مطالب

دسته کنترل ربات سری K

دسته کنترل K4

جوی استیک سری K دارای انواع مختلفی اعم از K4، K6 و K8 است. دسته کنترل K4 چهار کلید دارد که می‌تواند دو موتور را به صورت همزمان کنترل نماید. سیم اتصالی بین این دسته و موتور، سیم چهار رشته است. دلایل استفاده از این نوع سیم عبارتند از: کیفیت بالا و صنعتی بودن.

با استفاده از این درایور ربات قادر خواهید بود رباتی که دو گیربکس دارد را در چهار جهت کنترل کنید و جهت چرخش هر موتور را نیز تغییر دهید. این یعنی اگر دو کلید بالا را به طور همزمان بفشارید، دو گیربکس به سمت جلو حرکت خواهند کرد بنابراین ربات نیز جلو خواهد رفت. در سمت دیگر، اگر دو کلید پایین را به طور همزمان فشار دهید، ربات به سمت عقب خواهد رفت و چنان‌چه هر دکمه را به صورت تکی بفشارید، ربات همچون تانک به دور خودش می‌چرخد.

جوی استیک K4 دارای ابعاد 7.5 × 7.5 سانتی‌متر است ولی کلید روشن و خاموش (On / Off) ندارد و رنگ فیبر آن هم سبز می‌باشد. ضمناً، اندازه موتور نیز 3 × 2.5 سانتی‌متر خواهد بود.

دسته کنترل K6

این دسته کنترل در ابعاد 10 × 7 سانتی‌متر بوده و دارای قابلیت هدایت 3 موتور می‌باشد؛ یعنی 2 موتور مربوط به دو طرف چپ و راست و یک موتور هم برای موارد خاصی که ربات نیاز به موتور سوم دارد مانند شوتر ربات فوتبالیست، سلاح جنگجو و یا پره آتش‌نشان. البته شما می‌توانید به صورت دلخواه هر سه موتور را به صورت مستقل برای هر مصرفی که می‌خواهید استفاده کنید .

در نهایت محل اتصال موتورها به درایور ربات، قسمت مدار کوچک است که با ابعاد 3.5 × 2 سانتی‌متر، محل نصب سه موتور به شمار می‌رود.

کلیدهای این جوی استیک دارای بالاترین کیفیت است که باعث می‌شود دیرتر خراب شوند. همچنین، کلیدی بر روی دسته کنترل قرار گرفته که می‌تواند جریان مدار را قطع و وصل کند. توجه داشته باشید که رنگ جوی استیک در سری جدید قرمز می‌باشد.

حین استفاده از درایور ربات K6 این نکته را مدنظر قرار دهید که سطح پایینی هیچ‌کدام از دو برد روی مکان‌های رسانا جای نگیرد بنابراین اگر می‌خواهید آن را در ربات‌های دارای بدنه فلزی به کار بگیرید، زیر آن عایق قرار دهید تا برد با بدنه در ارتباط نباشد.

نکته: تمام دسته کنترل‌های K6 در رنگ‌های قرمز، سبز و آبی موجود هستند.

دسته کنترل K8

این نوع دسته کنترل به درایور ربات K6 شباهت دارد ولی از نظر دارا بودن دو کلید اضافه برای هدایت دو موتور در یک جهت و یا استفاده آن برای روشن و خاموش کردن مدارهای ساده همچون چشمک زن LED و یا بازر، با آنها متفاوت است.

برای برقراری ارتباط این درایور و ربات، از کابل فلت استفاده شده که علت انجام این کار، تحمل بالای سوکت‌های آن در اثر کشیده شدن می‌باشد.

از دیگر مزایای درایور رباتK8 ، وجود جک آداپتور بر روی دسته کنترل و پین باتری بر روی فیبر کوچک قرار گرفته روی ربات است تا در صورت نیاز از برقی شهری استفاده گردد و یا در صورت نبودن برق شهری، با اتصال باتری به رابط روی فیبر کوچک ربات، آن را تغذیه کرد. نکته قابل توجه در این امر این است که دیگر جاباتری و باتری از جوی استیک آویزان نخواهد بود.

در پایان اشاره کنیم که ابعاد این دسته کنترل ربات 10 × 7 سانتی‌متر و برد موتور آن 3 × 3 سانتی‌متر می‌باشد.

دسته کنترل ربات سری G

دسته کنترل G6

این درایور ربات قابلیت کنترل 3 موتور را دارد (دو موتور مربوط به دو طرف چپ و راست ربات و موتور سوم برای موارد خاص و مورد نیاز). البته شما می‌توانید به صورت دلخواه، هر سه موتور را به طور مستقل برای هر دستگاهی که مدنظر دارید، به کار بگیرید.

محل اتصال موتورها به جوی استیک G6، قسمت مدار کوچک می‌باشد که محل نصب سه موتور خواهد بود. لازم به ذکر است که کلیدهای به کار رفته در این درایور ربات بالاترین کیفیت ممکن را دارند تا دیرتر خراب شوند.

دسته کنترل G4

این جوی استیک دارای مشخصاتی همچون درایور ربات G6 است با این تفاوت که فقط می‌تواند دو موتور را هدایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *